روش باز و بسته کردن پیچ با دریل

کیف ابزار

چگونه از دریل برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده کنیم

باز و بسته کردن پیچ با دریل یکی از کارهایی است که برای درآوردن پیچ های سخت انجام می شود . گاهی اوقات پیچ گوشتی در دسترس نیست و شما می توانید با استفاده از دریل به راحتی کاری را انجام دهید که با پیچ گوشتی انجام می دادید . باز و بسته کردن پیچ با دریل اصولی دارد که حتما باید به آن توجه کنید.  بیشتر دریل های بدون سیم در سالهای اخیر برای پیچاندن پیچ ها نیز طراحی شده اند . اگر تا به حال از این دستگاه برای باز کردن پیچ استفاده نکرده اید و یا در زمان استفاده موفقیتی کسب نکرده اید . با استفاده از چند راهنمایی می توانید در این کار موفق شوید.

برای باز و بسته کردن پیچ با دریل به چه نوع سایز مته ایی نیاز دارید؟

 نوع مته یا بیت شما به شکل روی پیچ بستگی دارد . یکی از رایج ترین نمونه های مورد استفاده سر فیلیپس شکل ستاره ای دارد . برای این کار شما به مدل شماره 2 فیلیپس نیاز دارید تا متناسب با اندازه اکثر پیچ ها بتوانید از دریل تان استفاده کنید . از دیگر درایورهایی که شما با آن آشنا می شوید انواع شش گوش داخلی هستند که برای پیچ های  باتلاقی سر شاخه می باشند . از نمونه های مربع شکل برای پیچ های استفاده شده در کف پوش و پیچ های استفاده شده در سقف می توانیم استفاده کنیم .

مته ها

کدام  سرعت دریل برای پیچ های محرک مناسب می باشد

سرعت کم دریل به شما امکان کنترل بیشتر روی پیچ های محرک را می دهد . به خصوص برای افراد مبتدی اگر سر دریل فیلیپس استفاده شود که در پیچ به درستی قرار نمی گیرد نمی توانند به درستی از آن استفاده کنند . هنگامی که به استفاده از دریلهای خود به عنوان پیچ گوشتی عادت کنید می توانید سرعت را کم کنید تا کار سریعتر پیش رود .

عملکرد مناسب را انتخاب کنید

تنظیمات عملکرد مته با کلیدهای آن بر اساس ظاهر پیچ ، مته و چکش می باشد . اگر آن را در قسمت پیچ بچرخانید به این معنی است که مته آماده باز و بسته کردن پیچ می باشد . دیگر تنظیمات مربوط به کارهای عمومی تر مانند قرار دادن مته در حالت چکشی هنگام حفاری در آجر یا بتن نیز بر اساس عملکرد مناسب باید تنظیم شود.

تنظیم گشتاور در باز و بسته کردن پیچ

تنظیم گشتاور یک بخش قابل تنظیم روی دریل است که تعداد زیادی شماره روی آن قرار دارد . گشتاور قدرت چرخش دریل است و تنظیم گشتاور به شما این امکان را می دهد تا مقدار نیروی لازم برای چرخاندن پیچ را کنترل کنید . قرار دادن مته در تنظیم گشتاور صحیح به این معنی است که پیچ بیش از اندازه فشار به آن وارد نشود . بهتر است آن را در ابتدای کار امتحان کنید تا تنظیمات مناسب با کار شما انجام شود . به طور کلی مواد نرم گشتاور کمی نیاز دارند در حالی که مواد سخت تر گشتاور بیشتری را نیاز دارند .

ایراداتی که ممکن است در باز و بسته کردن پیچ با دریل به وجود بیاید .

1-  مته دریل به درستی در پیچ قرار نمی گیرد .

 این امر در پیچ های سر فیلیپس اتفاق می افتد زیرا سر مته آن مانند دیگر نمونه ها در پیچ قفل نمی شود . اگر این اتفاق افتاد سریعا کار را متوقف کنید چون ممکن است پیچ شما خراب شده و در پایان کار با مشکل بزرگتری مواجه شوید . در اینجا یک راهنمای چهار مرحله ای برای استفاده از سر های فیلیپس ارائه می شود:

1- اطمینان پیدا کنید که دریل با سرعت کم کار می کند .

2- بررسی کنید اگر سر پیچ در وضعیت مناسبی قرار دارد . یک ذره فرسودگی ممکن است در پیچ شما تاثیر بزرگی بگذارد .

3- هنگام کار مته را به شکل مناسب فشار دهید . با نزدیک شدن به سطحی که پیچ در آن قرار گرفته است دیگر فشار وارد نکنید. آن را روشن نگه دارید تا با تنظیم گشتاور مته در محل متناسب متوقف شود .

4- سعی نکنید پیچ را در جایی که قبلا پیچ شده قرار دهید . می توانید آن را بیرون کشیده  و در یک جای جدید قرار دهید. یا اینکه از پیچ های آسیب دیده استفاده نکنید .    

mojtaba
ارسال دیدگاه