دریل چکشی چیست؟

دریل چکشی

دریل چکشی چیست؟

در این مقاله قصد داریم نحوه ی عملکرد دریل چکشی را مورد بررسی قرار دهیم. دریل چکشی یکی دیگر از انواع دریل می باشد که علاوه بر اینکه حالت گردشی دارد قدرت بالایی در ضربه وارد کردن به مته دارد. دریل چکشی از دریل های بسیار مهم و اساسی در سوراخکاری می باشد و از این دریل می توانید در خانه و صنعت استفاده کنید. برای اینکه بتوانید از دریل چکشی استفاده کنید باید با اصول استفاده از آن آشنا باشید.

 نحوه ی عملکرد دریل چکشی چگونه می باشد؟

 دریل چکشی به مته ضربه وارد می‌کند یعنی علاوه بر اینکه حالت چرخشی دارد با ضربه های پی در پی به مته عمل پیشروی در سوراخکاری دیوار را آسان‌تر می‌کند. در عملیات چکش زنی و ضربات مداوم قدرت نفوذ افزایش می‌یابد و عمل سوراخکاری بسیار آسان تر خواهد شد. دریل چکشی با استفاده از نیروی برق شهری یعنی( ۲۲۰ ولت) کار می کند. البته بعضی از نمونه‌ها وجود دارند که با باتری و بدون سیم کار می‌کنند.

چند نوع دریل چکشی داریم؟

 دریل چکشی دارای انواع برقی و شارژی باشد. دریل چکشی برقی به دو نوع تقسیم می‌شود. دریل چکشی ساده ‌دریل چکشی

دریل چکشی برای کار کردن به چه چیزی نیاز دارد؟

دریل چکشی برای کار کردن به یک منبع انرژی الکتریکی نیاز دارد. نوع شارژی اما برای کار کردن به باتری نیاز دارد. باتری به صورت شارژی کار می کند. باتری باید به صورت جداگانه شارژ شود و پس از شارژ کامل باتری را بر روی دریل نصب می‌کنند.

دریل چکشی

دریل های شارژی چند نوع باتری دارند؟

دریل های شارژی دارای دو نوع باتری می باشند که باتری دیگر نقش زاپاس را ایفا می‌کند. در صورتی که شارژ باتری اصلی تمام شد. می‌توانید از باتری زاپاس برای دریل استفاده کنید و دیگر معطل شارژ شدن باتری اصلی نشوید. شما در مورد دریل های شارژی و باتری آنها می توانید مقاله های زیر را مطالعه کنید .

راهنمای انواع باتری ابزار شارژی

آیا باتری ابزار شارژی قابل تعویض هستند؟

 نکته مهم در دریل شارژی

 لازم به ذکر است که قدرت دریل برقی بیشتر از دریل شارژی می باشد.

اجزای تشکیل دهنده در دریل چکشی

 اجزای تشکیل دهنده دریل چکشی عبارتند از:

1-کلید تنظیم سرعت چرخش

2-کلید فعال و غیرفعال کردن حالت چکشی

3-کلید روشن و خاموش

4-کلید قفل برای نگه داشتن دریل

5-تعویض جهت چرخش (راست گرد و چپ گرد)

6-عمق سنج برای تنظیم پیمایش مته در سطح مورد نظر

7-سه نظام

8-دسته نگهدارنده

کدام یک از اجزا در دریل چکشی نقش مهمی را ایفا می کنند؟

موتور یکی از مهمترین و اصلی‌ ترین قطعات موجود در دریل چکشی می باشد. موتور با قدرت و سرعت دریل چکشی را تعیین می کند. بعضی از موتور های مورد استفاده در دریل چکشی ساده طراحی شده است و بعضی از موتورهای دیگر خاصیت گیربکسی دارند. موتور گیربکسی خاصیت‌های مانند تنظیم سرعت، تغییر گشتاور و جهت چرخش را به دریل اضافه کرده است. برای فهمیدن فرق دریل گیربکسی با چکشی می توانید مقاله مطالعه کنید .

تفاوت بتن کن با چکش تخریب در چیست ؟

سه نظام یکی دیگر از اجزای مهم در دریل چکشی

یکی دیگر از اجزای مهم در دریل چکشی که نقش بسیار مهمی در انتقال نیروی موتور دارد سه نظام می‌باشد. وظیفه دیگر سه نظام نگه داشتن مته می باشد. برای اینکه بتوانید سه نظام را محکم کنید به آچار مخصوص نیاز دارید به این آچار ، آچار مخصوص سه نظام می‌گویند. برای باز کردن سه نظام از آچاری استفاده می شود که دنده ای می باشد. آچار را بر روی دندانه های سه نظام می‌چرخانند و سه نظام باز می‌شود و مته آزاد خواهد شد. در این حالت می توان مته را تعویض کرد، درصورتی که آچار را در جهت عکس بچرخانید مته در جای خود محکم خواهد شد. سه نظام اتوماتیک نیازی به آچار ندارد و می‌توانید با دست و به راحتی سه نظام را تنظیم کنید.

دریل چکشی

کاربرد دریل چکشی چیست؟

از این دریل چکشی برای مکان هایی استفاده می کنند که دارای سختی های زیادی می باشد و از آن برای نفوذ و سوراخکاری در بتن استفاده می‌کنند، همچنین می‌توان از این چکش برای مصالح سخت ساختمان سازی نیز استفاده کرد.

در دریل چکشی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

نحوه استفاده از دریل چکشی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر با نحوه ی عملکرد دریل چکشی و نحوه استفاده از آن تجربه کافی نداشته باشید دچار مشکلات فراوانی خواهید شد.

نکات ایمنی که باید دریل چکشی استفاده کنید عبارتند از:

 

1- قبل از اینکه شروع به کار با دریل کنید به طول کابل دقت ویژه داشته باشید. حتی اگر کابل کوتاه بود می توانید از کابل سیار استفاده کنید. اگر از دریل چکشی شارژی استفاده می‌کنید. حتماً از پر بودن باتری اطمینان حاصل کنید.

 

2 جنس و کیفیت سطح مورد نظر را به خوبی بشناسید، از مته مناسب با سطح استفاده کنید. برای استفاده از سطح های چوبی، پلاستیکی و فلزی باید از مته فولادی استفاده شود. برای استفاده از سطح های گچی، بتنی و سیمانی از مته الماسه استفاده می شود.

 

3- اگر از مته مناسب استفاده کنید، مته کند می‌شود و کیفیت اصلی خود را به طور کلی از دست می دهد به اصطلاح می گویند مته سوخته است.

 

4- در صورتی که از مته سوخته استفاده کنید به دستگاه فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد و این امر باعث خرابی دریل می شود.

 

5- حتماً از محکم بودن سطح دریل کاری اطمینان حاصل کنید.

 

6- برای نگهداری قطعات کوچک از گیره استفاده کنید.

 

7- بهتر است قبل از استفاده از ابزار برقی مقاله زیر را مطالعه کنید و در مورد ایمنی در هنگام کار اطلعات کافی را داشته باشید .

نکات ایمنی هنگام کار با ابزار برقی

چگونه باید از دریل چکشی استفاده کرد؟

برای اینکه بتوانید به درستی از دریل چکشی استفاده کنید، سعی کنید دریل چکشی را ثابت و محکم نگه دارید. برای اینکه بتوانید سطوح را به درستی سوراخ کنید نیازی به وارد کردن فشار زیاد نیست. اگر از مته مناسب برای سوراخ کردن استفاده کنید با فشار ملایم و ثابت دریل به خوبی کار خواهد کرد. اگر فشار زیادی به دریل وارد کنید دستگاه آسیب می‌بیند و عمر آن کاهش می‌یابد و سر مته کند می‌شود. در صورتی که قصد دارید دیوار گچی را سوراخ کنید به هیچ وجه فشار زیادی به دیوار وارد نکنید. زیرا امکان دارد دیوار توخالی یا نرم باشد و دریل از کنترل شما خارج شود. همچنین امکان دارد فشار بیش از حد به دریل باعث ترک برداشتن دیوار شود. قبل از اینکه دریل را روشن کنید حتماً از قرارگیری صحیح مته در سه نظام اطمینان حاصل کنید. هنگامی که با دریل کار می کنید سر مته به شدت گرم خواهد شد. در این حالت به هیچ وجه به نوک مته دست نزنید.

 

نکات مهم قبل از سوراخکاری دیوار

قبل از اینکه سوراخکاری دیوار یا سطوح دیگری را شروع کنید، اطمینان حاصل کنید که کابل برق از دیوار عبور نکرده باشد. تعداد ضربه های دریل چکشی بسیار متفاوت می باشد.

 

آیا تعداد ضربه در دریل چکشی متفاوت است؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که بله! تعداد ضربه در دریل می‌تواند از 1000 ضربه تا ۱۰ هزار ضربه متغیر باشد. مدل هایی از دریل چکشی وجود دارد که در آن امکان کنترل تعداد ضربات توسط کاربر وجود دارد و کاربر تعیین می کند که دریل چکشی چه تعداد ضربه به دیوار وارد کند.

قدرت دریل چکشی به چه عواملی بستگی دارد؟

قدرت دریل چکشی با موتور و سیستم انتقال قدرت رابطه مستقیم دارد. عامل تعیین کننده سرعت و نیروی چرخشی، موتور میباشد. با بالا رفتن سرعت تعداد ضربه نیز بالا می‌رود. در دریل های چکشی نمی توانید میزان قدرت ضربه را تنظیم کنید.

 

قدرت دستگاه دریل چکشی بر چه اساسی حساب می شود؟

قدرت دستگاه دریل چکشی بر حسب وات می باشد و این یکی از مشخصات اصلی در دریل چکشی می باشد. سرعت در حالت آزاد بر حسب دور در دقیقه بیان می‌شود. میزان سوراخکاری و عمق، رابطه مستقیمی با توان دستگاه دریل چکشی دارد.

mojtaba
دیدگاه کاربران
6 دیدگاه
ارسال دیدگاه