بررسی ذغال ابزار برقی

ذغال ابزار

بررسی ذغال ابزار برقی به چه روش هایی امکانپذیر است .

بررسی ذغال ابزار برقی یکی از بخش های مهمی است که در نگهداری ابزار برقی باید مورد توجه قرار بگیرد. در بسیاری از مواقع ابزار برقی کار نمی کند . شاید بررسی ذغال ابزار برقی و تعویض زغال های آن با برس های کربنی به کاربری بهتر آن کمک کند. آیا انجام پروژه های سرگرم کننده نجاری و فنی را دوست دارید اما در اغلب مواقع با مشکلاتی در ابزار برقی مواجه هستید؟ اگر ابزار برقی شما به درستی کار نمی کند احتمال اینکه بتوانید از برس های کربنی استفاده کنید زیاد است. اگر مجموعه ای از ابزار برقی قدرتمند و مفید دارید می توانید از انواع برس های کربنی استفاده کنید. در ادامه به بررسی ذغال ابزار برقی و اهمیت استفاده از آن می پردازیم.

تعمیر دستگاه

 برس های کربنی و اهمیت بررسی ذغال ابزار برقی

برس های کربنی دقیقا مانند یک برس مویی سنتی به نظر می رسند که نقش اساسی در کار یک ابزار برقی دارند و وظیفه آنها انتقال جریان برق از طریق موتور گردان می باشند. برس های کربنی معمولا از مواد کربنی با رسانای کم مانند گرافیت کوپر ، الکترو گرافیت و کربن می باشند. برخی از برس های کربنی مانند گرافیت طبیعی از ترکیب گرافیت نقره و کربن با رزین تهیه می شوند.

 

برس های کربنی چگونه می توانند در انجام فعالیت ها به ما کمک کنند.

زمانی که ابزار برقی شما قادر به انجام کارهای حرفه ای شما نیست. باید در ابتدا به بررسی زغال ابزار برقی بپردازید شاید نیاز به تعویض آن وجود داشته باشد. نقش برس کربنی بسیار بیشتر از برقراری تماس برق در چرخش ابزار می باشد. اگر زغال یا برس کربنی دستگاه شما آسیب ببیند باعث افزایش فرسودگی ابزار برقی شما خواهد شد. زیرا آنها جریان را از قسمت های ثابت یک موتور به سمت عقب و جلو حمل می کنند. برس های کربنی ممکن است در اثر اصطکاک ساییده شوند اما از ابزار شما محافظت می کنند. شما نباید نگران این ساییدگی و پارگی شوید زیرا برس های کربنی در برابر استفاده زیاد و کار طولانی در کارهای فنی به راحتی  مقاوم هستند. برس های کربنی حکم ستون فقرات ابزار شما را دارند و از آنها به عنوان پلی برای عملکرد مناسب ابزار شکا استفاده می شود. این ابزار با وجود کوچک بودن به راحتی قابل تعویض می باشند. در ابتدا ممکن است که برس های شما متناسب با کار شما نباشند اما با گذشت زمان و کار با آن تغییرات برس آن را کاملا متناسب با کار شما خواهد کرد.

ذغال ابزار

زمان جایگزینی  و بررسی زغال ابزار برقی چگونه تامین می شود

زمانی که شما با ابزار برقی کار می کنید ممکن است با موانع زیادی مواجه شوید. در ابتدا ممکن است سخت باشد که مشخص کنید ابزار برقی شما چه مشکلی دارد. اما اگر مشکل زغال آن باشد چند دلیل مهم وجود دارد که به شما کمک می کند تا آن را پیدا کنید. در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 

  • بوی بد
  • عملکرد ضعیف
  • جرقه زدن
  • اشکال در عملکرد
  • سوختن
  • متوقف شدن دستگاه در حین کار
  • قطع شدن حین کار
  • فروریختن بخش هایی از زغال
  •  

اگر احساس می کنید ابزار برقی شما درست کار نمی کند. بهتر است زودتر زغال آن را تعویض کنید ، چون تاخیر بیش از اندازه باعث اختلال در ابزار شما می شود. اگر هنوز مطمئن نیستید ابزار شما به تعویض زغال نیاز دارد چند نکته مهم را به خاطر بسپارید:

 

1- با یک نگاه ساده می توانید از سلامت ابزار و بخش های مختلف آن آگاه شوید. یک برس فرسوده با زغال خراب به راحتی قابل تشخیص می باشد. یک قانون کلی وجود دارد که اگر تقریبا 4/1 اینچ از برس فرسوده شده باشد، باید آن را تعویض کنید.

 

2- اگر فردی حرفه ای هستید که با ابزار برقی کار می کنید ممکن است هزیه تعویض این زغال ها جبران شود. اما اگر کار با ابزار را برای سرگرمی انجام می دهید جابه جایی زغال ها مقرون به صرفه نیست . به همین دلیل باید عملکرد ابزار را مورد بررسی قرار دهید و در طول زمان آن را کنترل کنید و به این وسیله ایمنی آن را حفظ کنید و از فرسودگی آن جلوگیری کنید.

 

3- لازم است به فنرهای برس تیز توجه داشته باشید اگر سرب آن شکسته یا خراب شده است و تعویض آن را به تاخیر بیندازید باعث فرسودگی بیش از اندازه آن خواهید شد و می تواند حلقه کموتاتور یا آرماتور آن را از بین ببرد. یک تاخیر کوچک می تواند ابزار برقی شما را کاملا بی اثر کند. تعویض آرماتور دستگاه بسیار گرانتر از تعویض زغال آن می باشد

 

4- به طور مداوم روی ابزار برقی خود کنترل داشته باشید.

با استفاده از ابزار خود می توانید کارهای متنوعی را انجام دهید. لازم نیست تمام مدت با تمام ظرفیت آن کار کنید زیرا این مورد می تواند باعث افزایش عمر ابزارها و برس های کربنی نصب شده روی آنها باشد.

 

ابزار

 چگونه از برس های کربنی خود محافظت کنیم؟

برس از روش هایی که برای نگهداری از زغال ابزار برقی و برس ها توصیه می شود کمک می کند تا نیاز به تعویض سریع آنها نباشد. برای کمک به نگه داشتن یک برس در شرایط عالی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

1- تمیزی و سالم بودن زغال های کربن دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید

2- بررسی کنید که آیا زغال می تواند به راحتی درون موتور و حلقه کموتاور حرکت کند.

3- فاصله بین کموتاتورها را بررسی کنید.

4- نقاط سیاه و سوخته داخل کموتاتور را بررسی کنید.

5- اندازه یاتاقان را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که لرزش بیش از اندازه ندارد.

6- گرد بودن زغال ها را مورد بررسی قرار دهید.

7- زمانی که به مرحله تعویض زغال ها رسیدید باید مشخصات را بررسی کنید زیرا یک تغییر جزئی در ترکیب زغال ها می تواند ابزار شما راخراب کند. به طور خلاصه شما باید به دنبال طراحی، مقاومت در برابر اصطکاک،سایش ، رسانایی الکتریکی و اندازه و قدرت قبل از تعویض برس برسید.

 

بررسی زغال ابزار برقی و نکات کلیدی

به دلیل نامشخص بودن زغال های ابزار برقی مردم عملکرد آنها را درک نمی کنند. اما همانطور که در توضیحات ارائه شد. زغال ها یکی از بخش های مهم ابزار برقی می باشند. به یاد داشته باشید که بدون برس، ژنراتور، موتور و سایر جزئیات شما قادر به انتقال برق به درون ابزار نیستید. اگر می خواهید ابزارهای برقی شما به خوبی کار کنند و از آنها محافظت کنید از سلامت قطعات آن مطمئن شوید زیرا این مورد برای استفاده طولانی مدت شما از ابزار دارای اهمیت می باشد.   

mojtaba
ارسال دیدگاه